Forum Forum Apokalipsy Strona Główna
 Forum
¤  Forum Forum Apokalipsy Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
Forum Apokalipsy
2012 - New World Order - Zjawiska nadprzyrodzone - Ezoteryka - Rozwój Duchowy - UFO - Nauka
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Nauka- spróbuj tego w domu!!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Apokalipsy Strona Główna -> Nauka / Technologie Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Nauka- spróbuj tego w domu!!
Autor Wiadomość
Skrzypu
Zbanowany
Zbanowany



Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 489
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/2

PostWysłany: Pią 12:25, 18 Sie 2006    Temat postu: Nauka- spróbuj tego w domu!!
 
Czy nauka fizyki czy chemi musi wiązać się z nudnymi książkami czy niedopalonymi nauczycielami?? Oczywiścię że nie !!



Eksperymenty naukowe: spróbuj tego w domu
Jak tworzą się chmury? Dlaczego pomarańcze nie toną? Proste w przeprowadzeniu eksperymenty, rodem z Muzeum Nauki, pomogą wyjaśnić wiele zagadek nurtujących nasze dzieci, a i zadziwią niejednego dorosłego.

Sól i kulka

Potrzebna jest plastikowa probówka z zakrętką lub korkiem, sól i mała kulka.

Wrzuć kulkę do probówki, a następnie wypełnij ją solą do trzech czwartych pojemności. Wylot probówki zamknij korkiem. Potrząsaj probówką i obserwuj, co się dzieje w środku.

Kulka przemieszcza się „w górę” poprzez sól, dopóki nie osiągnie szczytu probówki. Przy każdym potrząśnięciu kulka i sól poruszają się do góry z taką samą prędkością. Ponieważ cząstki soli są lżejsze i mniejsze, w ich przypadku względne tarcie przy wzajemnym ocieraniu się jest większe niż dla kulki. Dlatego sól szybciej zwalnia. Po każdym potrząśnięciu coraz więcej soli dostaje się pod kulkę, aż w końcu wyłania się ona z soli.

Sodowa fontanna (lepiej przeprowadzać na zewnątrz)

Potrzebna jest paczka mentosów, dwulitrowa butelka dietetycznego napoju gazowanego i plastikowy pojemnik.

Otwartą butelkę napoju ustawiamy w plastikowym pudełku. Trzeba włożyć mentosy do tubki z papieru, a następnie dodać je do butelki wszystkie jednocześnie. I odsunąć się!

Napoje gazowane są nasycane dwutlenkiem węgla pod dużym ciśnieniem. Cząsteczki wody, które silnie się przyciągają, przywierają do siebie, otaczając pęcherzyki gazu. Ponieważ napięcie powierzchniowe jest tak silne, większość gazu pozostaje zawieszona w cieczy i nie mogą pojawiać się nowe bąbelki. Mentosy zawierają gumę arabską, sok z afrykańskiego drzewa. Białka gumy arabskiej przełamują napięcie powierzchniowe cząsteczek wody, uwalniając gazowy dwutlenek węgla. Gdy cukierki się rozpuszczają, na ich powierzchni powstają małe zagłębienia, w których mogą tworzyć się pęcherzyki CO2. Tak szybko uwalniający się gaz zabiera ze sobą, na zewnątrz, dużą część zawartości butelki.

Chmury w słoiku

Potrzebny jest duży słoik na ogórki, balon, duża gumka recepturka, kredowy pył lub talk i zimna woda.

Trzeba umyć słoik i nalać na dno wody na wysokość 2,5 centymetrów. Wytnij z balonu kwadrat gumy, zakryj nim wylot słoika i połóż na nim książkę, by się nie przesunął. Po 10-15 minutach usuń książkę i gumę. Wsyp łyżkę sproszkowanej kredy lub talku i szybko zakryj słoik gumą. Owiń szczelnie wylot słoika gumką recepturką, by przytrzymać arkusz gumy. Wciśnij gumową membranę nieco do słoika, a po 15 sekundach cofnij rękę.

Gdy wciskasz gumę ręką, powietrze jest sprężane i ogrzewane, więc może zawierać więcej pary wodnej. Gdy zwolnisz nacisk, ciśnienie spada, powietrze się ochładza, a nadmiar pary kondensuje na cząsteczkach proszku zawieszonych w powietrzu. Tak w słoiku powstają „chmury”.

Efekt “Lava Lamp”

Potrzebna jest przezroczysta plastikowa butelka ze szczelnym zamknięciem, zakraplacz, olej kuchenny, barwnik spożywczy i sól.

Napełnij butelkę do dwóch trzecich. Dodaj kilka kropli barwnika spożywczego. Powoli dolej tyle oleju, aby utworzył warstwę na powierzchni wody. Rozsyp kilka szczypt soli na powierzchni oleju i obserwuj, co się dzieje! By eksperyment trwał dłużej, dodawaj stopniowo więcej soli.

Woda i olej nie mieszają się. Ich cząsteczki złożone są z jeszcze mniejszych elementów - atomów. Atomy mają ładunek elektryczny – dodatni lub ujemny, albo są obojętne. Jedna część cząsteczki wody ma przewagę ładunku dodatniego, druga – ujemnego. Takie cząsteczki nazywamy cząsteczkami polarnymi - lubią się trzymać razem. Cząsteczki oleju są inne. Ich ładunki dodatnie i ujemne są rozłożone dość równomiernie – to cząsteczki niepolarne.

Gdy próbujesz mieszać cząsteczki polarne (jak woda) z niepolarnymi (jak olej), polarne cząsteczki wody przywierają do siebie, cząsteczki oleju są zaś wypychane. Rozsypana na powierzchni oleju sól pogrąża się, niosąc ze sobą kuleczki oleju. Dzieje się tak, gdyż sól ma większą gęstość niż woda. Jednak w odróżnieniu od oleju sól jest rozpuszczalna w wodzie, więc gdy tylko się rozpuści, olej z powrotem unosi się ku powierzchni.

Ruchome piaski

Potrzebna jest 450 gramów mąki kukurydzianej, duża miska, dzbanek wody, łyżka, gazeta lub ścierka do przykrycia podłogi.

Wsyp jedną czwartą przygotowanej mąki do miski i powoli dodaj mniej więcej pół kubka wody. Wymieszaj. Dodawaj stopniowo mąkę i wodę w małych ilościach, aż powstanie gęsta mieszanina. Spróbuj uchwycić ciecz i pociągnąć ją w górę. To właśnie uczucie tonięcia w ruchomym piasku! Wrzuć do miski plastikową zabawkę i spróbuj ją wydostać. To niełatwe!

Im szybciej poruszasz ręką, tym bardziej mieszanina zachowuje się jak ciało stałe. Mieszanina mąki kukurydzianej i wody czasami zachowuje się jak ciecz, a czasami jak ciało stałe. Jest cieczą nienewtonowską - zaprzecza sformułowanemu przez Isaaca Newtona prawu lepkości.

Jajko w butelce

Potrzebna jest szklana butelka z szerokim wlotem, jaja na twardo i zapałki.

Upewnij się, że jajko jest większe niż wlot butelki. Zapal zapałkę i w włóż do wnętrza butelki. Umieść jajko na szczycie butelki.

Jajko zostanie wessane do butelki. Zapałka ogrzewa cząsteczki powietrza w butelce, przez co odsuwają się od siebie i nieco powietrza uchodzi z butelki. Gdy płomień gaśnie, cząsteczki powietrza się ochładzają i zbliżają do siebie. W normalnych warunkach powietrze z zewnątrz dopełniłoby butelkę, jednak na przeszkodzie stoi jajko. Ciśnienie powietrza na zewnątrz butelki jest tak duże, że wciska jajko do wewnątrz.

Pływające napoje gazowane

Potrzebna jest puszka napoju gazowanego w wersji dietetycznej i druga - w wersji zwykłej, a także zlew lub wiadro pełne wody.

Włóż obie puszki do wody (upewnij się, że nie ma pod nimi bąbelków powietrza).

Zwykły napój tonie, natomiast dietetyczny unosi się na wodzie! Przyczyną jest gęstość. Puszka, która tonie musi być cięższa niż ta, która unosi się na wodzie. Dietetyczny napój mniej waży, bo ma mniej cukru.

Grawitacja w akcji

Potrzebny jest duży papierowy kubek i woda. NIE RÓB TEGO W POMIESZCZENIU!

Za pomocą długopisu zrób otwór w bocznej ścianie kubka, mniej więcej w połowie wysokości. Zatkaj dziurkę kciukiem i napełnij kubek wodą. Trzymaj kubek wysoko i odkryj otwór. Woda zacznie szybko wypływać. Napełnij kubek ponownie i unieś wysoko, zakrywając palcem otwór. Teraz puść kubek.

Okaże się, że woda pozostaje w kubku, dopóki ten nie upadnie na ziemię. Gdy trzymasz kubek w dłoni, grawitacja przyciąga zarówno kubek, jak i wodę, ale tylko woda może się poruszać. Grawitacja popycha wodę w kierunku dna kubka i przepycha przez otwór.

Gdy jednak upuścisz pełny kubek na ziemię, grawitacja działa zarówno na kubek, jak i na wodę – spadają więc z tą samą prędkością. Kiedy jednocześnie opadają w dół, nie działa już siła przepychająca wodę przez otwór.

Pomarańczowe kamizelki ratunkowe

Potrzebne są dwie duże pomarańcze i spora miska lub basen wypełniony wodą

Obierz jedną z pomarańczy i zanurz obie w wodzie.

Obrana pomarańcza tonie, ponieważ woda nie może jej podtrzymywać – jest cięższa niż objętość wody, którą wypiera. Skórka pomarańczy jest gąbczasta i zawiera powietrze. To zmniejsza ogólną gęstość pomarańczy i pozwala jej unosić się na wodzie. Gęstość opisuje, jak ściśle upakowane są wszystkie atomy danego obiektu. Skórka nadaje owocowi pływalność w taki sam sposób, jak napełniona powietrzem kamizelka ratunkowa pozwala ludziom unosić się na wodzie.

Niewidzialny atrament

Potrzebna jest cytryna, papier i żelazko.

Napisz wiadomość na kawałku papieru, używając soku z cytryny. Gdy pismo wyschnie, podgrzej papier żelazkiem.

Gdy papier wysycha, pismo staje się niewidoczne. Żelazko sprawia jednak, że wiadomość jest znów widoczna. Dzieje się tak, gdyż kwaśny sok osłabia papier. Kiedy go podgrzewasz, zmienia ona kolor, przy czym osłabiony papier zmienia kolor szybciej.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Apokalipsy Strona Główna -> Nauka / Technologie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy